Historickým vozem Balm na Velkou Ameriku 13.04.2024

Přátelé, kamarádi, příznivci našeho spolku,

jak jsme v minulém příspěvku slíbili, rádi bychom Vám trochu více přiblížili, co vše bude možné navštívit při našich jednotlivých jízdách.

Jako první nás čeká v sobotu 13.4.2024 naše již tradiční jízda na Malou a Velkou Ameriku. 🙂

Náš vláček vyjede ze slánského vlakového nádraží přibližně v 8:40 hod (čas bude upřesněn po schválení jízdního řádu Správou železnic). Doufáme, že nás Správa železnic nepřekvapí opět nějakou výlukou na naší pravidelné trase a že se tedy vrátíme do trasy ze Slaného přes Podlešín, Koleč, kolem hradu Okoř do Hostivic. Zde bude asi dvacetiminutová pauza, jelikož musíme vagonek objet, abychom mohli pokračovat do Rudné u Prahy a Nučic. Za Nučicemi nás již čeká jízda po osobní dopravou příliš nevyužívané vlečce společnosti Lomy Mořina a.s., po které se dostaneme až do blízkosti lomu Malá Amerika.

Malá Amerika je menší vápencový lom, částečně zatopený. Půjdeme s přilbami a čelovkami podzemní štolou s bočními výhledy na tento lom. Na konci nás čeká místní legenda o přízraku Hanse Hagena.

Po projití podzemní štoly zpět nás u výstupu ze štoly v areálu menšího lomu Kanada čeká opékání buřtů.

Po opečení buřtů nás čeká cesta zpět k vláčku a asi dvoukilometrová cesta po vlečce zpět k lomu Velká Amerika. Z vláčku vystoupíme na polní cestě na žluté turistické značce, odkud je to pěšky k lomu Velká Amerika již jen asi kilometr .

Vápencový lom Velká Amerika je přibližně 800 m dlouhý a 200 m široký. V dolní části se nachází zatopená část s průzračně čistou vodou a rybami, která je až 100 m hluboká. Vstup do lomu je běžně zakázán, my si ho však projdeme celý s místním průvodcem.

Po prohlédnutí tohoto nádherného lomu se vrátíme zpátky k vláčku a čeká nás již jen cesta zpět do Slaného.

Trasa do Slaného bude stejná jako směrem tam i s cca 25 minutovou pauzou v Hostivici, kde účastníci budou mít možnost občerstvit se v bistru Lokálka, které leží hned u nádraží.

Do Slaného dorazíme přibližně v 19 hod.

Tak, snad Vás tato „psaná“ exkurze navnadila a budete ji chtít zažít i osobně.

Budeme se těšit, že pojedete s námi.

V příštím příspěvku si přiblížíme, co Vás bude čekat při naší květnové jízdě po tzv. Švestkové dráze. 🙂