Historickým vozem Balm na Švestkovou dráhu 27.04.2024

Přátelé, kamarádi, příznivci našeho spolku. Přiblížil se nám termín naší jízdy po Švestkové dráze. A přiblížil se nám ještě o to více, že jsme u této jízdy museli z důvodu výluky právě na trati společnosti AŽD Obrnice – Lovosice (která je právě tou „Švestkovou dráhou“ z úvodního nadpisu) poprvé v historii našich jízd změnit termín. Vždy jsme z důvodu výluky měnily pouze trasy našeho vláčku, ovšem zde je výluka na trati, která je vlastně naším cílem a tudíž jsme nuceni změnit termín jízdy. Proto oznamujeme, že jízda po Švestkové dráze se pojede v termínu 27.4.2024. A co Vás tedy čeká, když pojedete s námi? Čtěte dále. 🙂

Náš vláček vyrazí cca v 8:00 ze slánského vlakového nádraží (čas bude upřesněn po schválení JŘ Správou Železnic). Pojedeme přes Zlonice, Peruc a Louny do Mostu. Zde budeme lehce po 9. hodině. Budeme zde mít přibližně 2 hodiny času, které lze využít k mnoha možnostem výletů. Asi nejzajímavější se zdá být cca 1,8 km dlouhá vycházka spojená s návštěvou mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie s jeho vyhlídkovou věží. 🙂

Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vystavěn v letech 1517-1548 na místě raně gotické baziliky z 50. letech 13. století. V roce 1964 bylo rozhodnuto o postupné demolici zástavby města, které stálo na bohatém ložisku uhlí a pro historickou a kulturní hodnotu o záchraně kostela Nanebevzetí Panny Marie. V roce 1975 byl kostel pomocí hydraulických podvozků a ocelové konstrukce přemístěn na bezpečné místo mimo oblast těžby. Mohutná stavba se posunovala rychlostí asi 2 cm za minutu a za 27 dní urazila 841 metrů, zapsala se tak do Guinessovy knihy rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.

Při návštěvě kostela je možné shlédnout kromě zajímavého interiéru s oltáři z 18. století a expozicí gotického a renesančního umění severozápadu Čech také dokumentární film o přesunu kostela.

Pokud se někomu nebude chtít na návštěvu kostela, může popojít o kousek dále k před pár lety vytvořenému Jezeru Most, které vzniklo zatopením bývalého hnědouhelného lomu Ležáky.

Dále je zde, především pro ty rychlejší, možnost návštěvy legendární restaurace Severka, známé ze seriálu Most. Popř. lze navštívit jakékoli restaurační zařízení v okolí vlakového nádraží. Aplikace Mapy.cz jich nabízí dostatek. 🙂 Zkrátka, v Mostě bude čas cca od 9 do 11:30 hod a jak s ním kdo vynaloží, je jen na něm. 🙂

Z Mostu náš vláček vyjede dále cca v 11:30 a pojedeme stejnou tratí do vedlejší stanice Obrnice. Zde už ale odbočíme na trať společnosti AŽD Praha a po této tzv. Švestkové dráze, která se vine klikatí nádhernou krajinou mezi vrchy Českého Středohoří pojedeme až do zastávky Třebenice město.

Proč Švestková dráha? Pár vět z Wikipedie: železniční trať Čížkovice – Obrnice je regionální dráha z Čížkovic přes Třebenice do Obrnic. Trati se přezdívá „švestková dráha“. Tento název pochází z předválečných dob podle tehdy zde rostoucích švestkových sadů a alejí.

Ale zpět k naší jízdě. Na zastávce Třebenice město vystoupíme cca ve 12:45 hod a bude zde čas do 15 hod. A opět zde máme několik námětů na výlety v okolí. Asi nejzajímavější je vycházka na zříceninu hradu Košťálov, která se tyčí přímo nad městem Třebenice a po červené turistické značce je to na ní asi 2,5 km s celkem přijatelným stoupáním. Komu by se nechtělo do kopce na hrad, nachází se přímo v obci Třebenice Muzeum Českého granátu, které také jistě stojí za shlédnutí. No a oběd doporučujeme dát si v místní restauraci Radnice či v hostinci U Havlů. Čau zde bude dostatek na návštěvu hradu i restaurace popř. návštěvu muzea a restaurace.

Náš vláček bude potom odjíždět ze Třebenického „hlavního nádraží“ kolem 15. hodiny. Přesné časy odjezdů se vždy dozvíte před příjezdem do dané stanice s pobytem od naší průvodčí. Pojedeme dále přes Čížkovice, Lovosice do Roudnice nad Labem.

Odtud jsou ještě ve hře dvě varianty trasy. Jedna přes Straškov – Černuc a Zlonice do Slaného. U této trasy záleží na tom, jak sjízdná je trať Straškov – Zlonice, ne které není v současné době objednávána pravidelná doprava. Pokud by to přes Straškov nešlo, jeli bychom z Roudnice nad Labem dále po koridoru do Kralup nad Vltavou a odtud přes Olovnici do Slaného, kde budeme okolo 17:15 hod.

Tolik asi virtuálně k naší jízdě po tzv. Švestkové dráze a budeme rádi, když s námi ve změněném termínu, tedy 27.4.2024 pojedete