Historickým vozem Balm do Kyselky 16.09.203

Přátelé, kamarádi, příznivci našeho spolku. Měsíc prázdnin nám utekl jako voda a to znamená, že se nám přiblížil zářijový termín naší jízdy, a to jízdy do bývalých lázní Kyselka, kde dnes sídlí výrobní závod karlovarských minerálních vod Mattoni. Co Vás tedy bude 16.9. čekat, pokud se s námi na tuto jízdu vydáte?

Náš vláček bude odjíždět v již téměř jeho pravidelný čas, tedy v 7:40 hod, ze slánského vlakového nádraží. Pojedeme směrem na Zlonice a dále přes Peruc, Louny, Postoloprty do Žatce. Dále pojedeme již jen po tratích bývalé Buštěhradské dráhy a to ze Žatce přes Hořetice, Březno u Chomutova do Droužkovic. Právě mezi Březnem u Chomutova a Droužkovicemi projedeme 1758 m dlouhý Březenský tunel (do výstavby Ejpovického tunelu u Plzně to byl pár let nejdelší železniční tunel v ČR) a dále z Droužkovic se vydáme po osobní dopravou nevyužívané spojce mimo Chomutov do odbočky Dubina. Zde se připojíme na hlavní dvoukolejnou trať Ústí – Cheb, po které pojedeme přes Kadaň-Prunéřov (vpravo uvidíme pruněřovskou elektránu), Klášterec nad Ohří, Perštejn, Stráž nad Ohří až do Vojkovic nad Ohří. V této stanici odbočíme na dnes již osobní dopravou nevyužívanou vlečku Mattoni a.s. , která je bývalou lokální tratí, a vede přes Velichov a Radošov až do Kyselky. Zde bychom měli být lehce před 11 hod. Z Kyselky bude odjezd zpět v 15:50 hod, což znamená, že zde budeme mít téměř 5 hodin času.

Proč? Po výstupu z vlaku nás čeká cca 20 min přesun před brány Mattoni muzea. Zde nás čeká asi hodinová prohlídka. Dále tedy cca od 12 do 15:30 hod bude osobní rozchod, kdy každý může navštívit, co ho v Kyselce a okolí zaujme. Napíši několik svých námětů na výlet. Kousek nad Kyselkou se tyčí kamenná rozhledna Bučina, která je opět přístupná až od roku 2003 (do té doby byla několik let součástí VVP Doupovské hory). Cesta od Mattoni muzea na rozhlednu by měla dle Map.cz trvat cca 50 min. Dolů to bude o něco rychleji (viz obrázek v příloze příspěvku). Proto nám zbyde dost času na prohlídku samotných bývalých lázní Kyselka, které v posledních letech procházejí po několikaletém chátrání obrovskou rekonstrukcí. Doporučuji neminout také Mattoniho vodopád a Ottův pramen.

Po návštěvě a prohlídce bývalých lázní Kyselka je v plánu cca 30 min pochod na oběd do jediné restaurace, která se nenachází v Kyselce, ale na okraji Radošova, a to do restaurace Na Špici. Cestou do této restaurace půjdeme i kolem pramene Jindřicha Mattoniho, který dal jméno celému závodu vyrábějícímu perlivé vody. Po návštěvě restaurace nás čeká již jen cca 20 min cesta přes krásný dřevěný most nad Ohří v Radošově k radošovskému místnímu fotbalovému hřišti, kde na nás bude čekat náš vláček.

Míst a časů odjezdu (odjezdy se budou pohybovat v časech 15:50 až 16:05) vláčku z Kyselky a Radošova bude více podle toho, zda budete či nebudete chtít navštívit restauraci. Vše dohodneme ve vlaku před výstupem v Kyselce.

Cestou zpět pojdeme z Vojkovic nad Ohří přes Chomutov, Most, Obrnice Louny zpět do Slaného. Ve Slaném bychom měli být v 18:50 hod.

Tolik asi k naší zářijové jízdě. Doufám, že jsme Vás opět takto virtuálně co nejvíce navnadili a pojedete si s námi Kyselku prohlédnout osobně. Jízda se koná 16.9.2023 a oficiální plakátek k akci s jízdným a ostatními podrobnostmi vydáme v příštím týdnu.

Budeme se na Vás těšit.