Historickým vozem Balm do Koněpruských jeskyní 27.05.2023

Letecký záběr Vápenky Čertovy schody (Foto: Tomáš Valenta)

Přátelé, kamarádi, příznivci našeho spolku, v následujícím příspěvku si popíšeme, co Vás bude čekat, pokud s námi vyrazíte 27.5.2023 naším Balmem za krásami Českého Krasu. 🙂

Náš vláček vyjede cca v 7:40 hod (čas bude upřesněn po schválení jízdního řádu Správou železnic) a pojede přes Zlonice, Peruc do Loun, odkud pojedeme dále krajinou Poddžbánska přes Domoušice, Mutějovice a Chrášťany do Rakovníka. Z Rakovníka nás čeká cesta kolem hradu Křivoklát a v Roztokách se trať připojí k toku řeky Berounky, která nás bude doprovázet až do Berouna. Pokud vše půjde, jak je v plánu, tak bychom se ve stanici Nižbor měli křižovat s nostalgickým rychlíkem společnosti KŽC Doprava, který by měl býti složen ze stejných vozů jako náš vláček, takže by to mohlo být zajímavé setkání, především pro fotografy.

V Berouně projedeme místním osobním nádražím a čeká nás menší pauza bez výstupu cestujících v části nákladového nádraží, tzv. ranžíru. Zde se k naší soupravě připojí lokomotiva společnosti Vápenka Čertovy schody a.s., která nás poveze po jejich cca 6 km dlouhé soukromé vlečce bez pravidelné osobní dopravy až do areálu Velkolomu Čertovy schody. Zde je bohužel z bezpečnostních důvodů přísný zákaz výstupu cestujících, ale máme slíbeno od místního správce vlečky, že nám ve vagonku udělá cca 20 minutový výklad o historii i současnosti vlečky a vezme nás na zajímavá místa na vlečce (např. na místo, kde se vápenec nakládá do železničních vozů apod.).

Po této „exkurzi“ po vlečce VČS nás čeká jízda asi kilometr zpět po vlečce do oblasti osady Havlíčkův mlýn. Zde vystoupíme z vlaku a půjdeme po žluté turistické značce asi 2,6 km ke vstupu do Koněpruských jeskyní. Cestou nás čekají krásné výhledy po Českém krasu, především na samotný velkolom Čertovy schody. Dále se můžeme jít podívat na technické zajímavosti dob minulých, jako je například Koněpruská vápenice či dochovaný tunel bývalé úzkorozchodné dráhy. Poté nás čeká cca hodinová prohlídka Koněpruských jeskyní s místním průvodcem. Po prohlídce jeskyní nás čeká stejná turistická trasa zpět k vlaku.

Po nástupu do vláčku nás dále čeká jízda přes Beroun do stanice Řevnice, kde budeme mít hodinu čas vymezený pro návštěvu Řevnického minipivovaru, který je umístěn v budově starého nádraží. Po tomto příjemném občerstvení a ochutnání místních piveček nás čeká již jen cesta přes Prahu a Kralupy nad Vltavou zpět do Slaného, kde budeme cca v 18:30 hodin. 🙂

Tak, snad jsme Vás zatím alespoň takto virtuálně navnadili a pojedete s námi. 🙂
Budeme se na Vás těšit. 🙂 

Dopravcem výletního vlaku na Čertovy schody je železniční společnost Valenta Rail s.r.o.