Historickým vozem Balm do Bochova 24.06.2023

Historický osobní vůz Balm

Přátelé, kamarádi, příznivci našeho spolku, v následujícím příspěvku si napíšeme, co nás bude čekat, pokud s námi vyrazíte 24.6.2023 na jízdu do Bochova.

Náš vláček bude vyjíždět v 7:40 hodin ze slánského vlakového nádraží a pojedeme přes Zlonice, Peruc, Louny, Postoloprty, Žatec, Blatno u Jesenice a Lubenec do Protivce. Z Protivce pojede náš vláček dále po trati, na které byla pravidelná osobní doprava zastavena v květnu roku 1996 a dojedeme do Bochova. Zde bychom měli být lehce po 11té hodině a jsou zde plánovány téměř tři hodiny pobytu.

Tři hodiny pobytu jsou zde plánovány především proto, aby bylo možno stihnout pěší výlet na asi největší turistický cíl tohoto západočeského městečka – a to hradu Hartenštejn a jeho vyhlídky z hradní věže. Trasa z nádraží na hrad měří 2,5 km a ujít bychom ji měli za necelou hodinku. Takže cestu tam i zpět by měli v klidu zvládnout i ti pomalejší turisté. Ti rychlejší mohou ve zbylém čase využít dalších zajímavostí v okolí trasy a to především další zříceniny hradu Hungerberg či Pomníku obětem 1. světové války. Tříhodinová pauza je potom dostatečná i ke kratšímu občerstvení v některé z bochovských hospůdek u náměstí. Výřez mapy s bochovskými turistickými cíli je přiložen v příloze tohoto příspěvku.

Z Bochova náš vláček vyjede zpět ve 14:00 a pojedeme opět osobní dopravou neprovozovanou tratí zpět do Protivce a odtud jen do nedalekých Chyší, kde nás čeká další pauza. V Chyších budeme ve 14:45 a pauza je zde plánována do 17:15 hod.

Zde nás v rámci pauzy čeká návštěva zdejšího krásného zámku a místního zámeckého minipivovaru. Návštěva zámku samozřejmě není povinná, proto si dobře vyberte druh jízdného (bude rozdělena cena bez návštěvy/s návštěvou zámku). My alespoň dle zaplacených jízdenek poznáme počet zájemců a tedy zařídíme počet potřebných prohlídek. Návštěva pivovaru je potom samozřejmě zdarma, jen si každý účastník hradí konzumaci sám. Komu by se nechtělo ani na zámek, ani do pivovaru, může se podívat k dalším místním památkám, např. ke kostelu Povýšení sv. Kříže, který se nachází v místní části Chýšky či dojít po žluté turistické značce ke skalnímu reliéfu s vyhlídkou na město Chyše.

Odjezd z Chyší je tedy plánován, jak už bylo zmíněno výše, na 17:15 hod a pojedeme s asi 15 min pauzou v Blatně u Jesenice (musíme objet soupravu) stejnou trasou popsanou v úvodním odstavci do Slaného, kde bychom měli být ve 20:08.

Tak snad Vás opět tato virtuální „prohlídka“ příjemně strávené soboty zaujala a pojedete námi na naši zatím nejdelší (jak trasou, tak časově) jízdu našeho spolku. 🙂 Ceny jízdného a oficiální plakátek k akci zveřejníme cca v polovině května zde na našem FB a také na našich internetových stránkách.

Dopravcem výletního vlaku do Bochova je železniční společnost Valenta Rail s.r.o.